• Szanowni Państwo, dziękuję za każdy głos!

  • Nasi Kandydaci – Okręg nr 4

  • Nasi Kandydaci – Okręg nr 3

  • Nasi kandydaci – Okręg nr 2

  • Nasi kandydaci – Okręg nr 1

  • WYBIERZ JAWORZNO. Umowa wyborcza na lata 2024-2029

    WYBIERZ JAWORZNO.
    Umowa wyborcza Pawła Silberta oraz Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto
    na lata 2024-2029

    Nasze “Top 10”

    1. Nowe miejsca pracy w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym.
    2. Rewitalizacja północnej części Jaworzna – zaczynamy od dworca w Szczakowej!
    3. Program większego wsparcia wymiany źródeł ciepła i zabezpieczenie dostawy ciepła systemowego.
    4. Stacjonarny ośrodek akademicki razem z Uniwersytetem Dziecięcym i Uniwersytetem III wieku.
    5. Koncertowe Cztery Pory Roku – w każdym kwartale koncerty znanych artystów.
    6. Większa oferta sportowa dla dzieci i młodzieży: Bon Aktywności Sportowej (BAS) – młodzieżowy “multisport”. Szkoła sportowa o profilu piłka nożna w SP15.
    7. Dokończymy termomodernizację wszystkich placówek oświatowych – szkół i przedszkoli.
    8. Poukładamy miejski sport na nowo – Międzynarodowe wydarzenia sportowe w Hali MCKiS; przygotujemy nową strategię rozwoju sportu ze wszystkimi chętnymi środowiskami.
    9. Wciągamy młodych: wspólne posiedzenia Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta, Miejski Start-Up – program wsparcia młodych przedsiębiorców, Strefa Aktywności Młodych – Nowy Jan Kanty wedle potrzeb i pomysłów młodych mieszkańców.
    10. Programy wsparcia społecznego – zwiększymy dopłaty do żłobków niepublicznych, zaczniemy od kwoty 500 zł , wprowadzimy Jaworznicką Kartę Mieszkańca z systemem zniżek, zapewnimy szerszą ofertę dla osób w wieku senioralnym.

    Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto to ugrupowanie ludzi kochających Jaworzno, oddanych mu i służących lokalnej społeczności od ponad 20 lat. Skupiliśmy się wokół idei, by wyrwać nasze miasto z marazmu i beznadziei początku lat 2000. Nasz prezydent i radni, konsekwentnie realizując dotychczasowe programy wyborcze, wzięli odpowiedzialność za trud wyprowadzenia miasta z ponad 20% bezrobocia, bardzo złej opinii miasta zacofanego, źle zorganizowanego i zarządzanego oraz brzydkiego i zaniedbanego.

    Jaworzno jest dziś tętniącym życiem miastem. Zupełnie nie przypomina tamtego sprzed lat, wygląda dużo lepiej, nie ma problemów ekonomicznych, dzięki nowoczesnemu zarządzaniu cieszymy się bardzo dobrą opinią w kraju i zdobywamy liczne nagrody za sprawność i uzyskiwane efekty rozwoju. Tytaniczna praca całego zespołu prezydenta Silberta i poparcie stabilnej większości radnych Rady Miejskiej dla ambitnych przedsięwzięć, zaskutkowały pozyskaniem ogromnych środków zewnętrznych na inwestycje, nieustannie przenoszące Jaworzno na coraz wyższy poziom rozwoju.

    Ostatnie sześć lat przyniosło nieprzewidywalne i niespotykane wcześniej zagrożenia: pandemii Covid-19 i kryzysu gospodarczego. Uchroniliśmy nasze miasto przed nimi. Możemy pochwalić się tym, że ominęły nas skutki popandemicznego kryzysu, gdy inni likwidowali działalność miejskich instytucji, my wychodziliśmy do mieszkańców z nową ofertą.

    Czując się odpowiedzialni, zawsze rozliczamy się przed mieszkańcami z naszych obietnic, tak było również z naszym poprzednim programem, który tradycyjnie nazywamy umową wyborczą.

    Dziś proponujemy Państwu, mieszkańcom naszego miasta – Jaworzna, kolejną Umowę wyborczą na lata 2024 – 2029. Nasz ambitny program, wynikający z szeroko przedyskutowanych z mieszkańcami faktycznych potrzeb oraz ze skrupulatnie przeliczonych i przemyślanych możliwości, adresujemy do wszystkich mieszkańców Jaworzna. Nie dzielimy Państwa na zwolenników i przeciwników partii politycznych, na lepszych i gorszych, uprzywilejowanych i odrzuconych. Dla nas wszystkich ludzi stowarzyszenia, kandydata na prezydenta Pawła Silberta i kandydatów na radnych, wszyscy jaworznianie są jednakowo ważni, tak jak ważne jest nasze miasto i nasza ojczyzna, której częścią wszyscy jesteśmy.

    Nasz program jak zawsze jest ambitny, niełatwy do zrealizowania, ale przy dalszym ogromnym zaangażowaniu, wiedzy i kompetencji, możliwy do osiągnięcia. Lata doświadczenia, wiedzy, bardzo dobrego zespołu o wysokich i unikalnych kompetencjach, jaki zbudował prezydent Paweł Silbert, pozwolą ponownie wznosić nasze miasto na coraz wyższy poziom: zarządzania, ekonomiczny, społeczny, kulturalny i każdy, jaki może być naszym wspólnym dziełem i udziałem.

    Nasze hasło i motto: „Wybierz Jaworzno” jest wyrazem naszej determinacji i obietnicy do traktowania jaworznian i Jaworzna jako najwyższego wspólnego dobra, służenia mieszkańcom, otwartości na ich potrzeby i rozwiązywania problemów oraz uczynienia naszego miasta jeszcze piękniejszym i lepszym do życia.

    PEŁNY PROGRAM WYBORCZY
    NA LATA 2024-2029

    GOSPODARCZA PRZYSZŁOŚĆ MIASTA

    • Nowe tereny pod inwestycje i budownictwo mieszkaniowe
    • Wypełniony obszar JOG aktywnością gospodarczą nowych firm i technologii
    • Nowe źródła energii – prąd i ciepło z odnawialnych źródeł energii i w gospodarce obiegu zamkniętego
    • Ulgi podatkowe dla jaworznickich małych i średnich firm poszerzających działalność na terenie Jaworzna
    • Przygotowania pod nowe strefy gospodarcze, które zastąpią elektrownie i kopalnie w przypadku ich likwidacji – w tej samej lokalizacji
    • Maksymalne wykorzystanie środków europejskich oraz KPO na dalszy rozwój

    Przed nami decydujące dla przyszłych losów Jaworzna pięć lat i chcemy je dobrze wykorzystać dla Jaworznian. Jesteśmy świadomi, że także w naszym mieście może wystąpić konieczność likwidacji sektora węglowo-energetycznego. Musimy zastąpić go gospodarką nowych, zielonych, wysokich technologii. Wiemy, jak to zrobić. I musimy się wznieść na poziom wyżej.
    Nie proponujemy Państwu żadnych wyrzeczeń, tylko ewolucyjną zmianę fundamentów ekonomicznych miasta. To jest najważniejsze wyzwanie, którego nie możemy nie podjąć. Rozpoczęliśmy wielki projekt Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, w którym ma powstać kilkanaście tysięcy miejsc pracy w przemyśle. Nowym, zielonym przemyśle. Musimy się spieszyć, bo produkowanie prądu z węgla może stać się nieopłacalne w ciągu kilku lat.
    Zdobyliśmy zewnętrzne środki na ten projekt. W przyszłości to JOG będzie zapewniał Jaworznu środki na funkcjonowanie wszystkich usług publicznych – edukacji, gospodarki komunalnej, transportu publicznego i ochrony zdrowia. Jeśli jego realizacja nie będzie możliwa lub znacznie się opóźni, czekają nas ciężkie czasy i ucieczka mieszkańców do miejsc, gdzie jest atrakcyjna praca.
    Więc, jeśli ktoś zada pytanie, czy ludzie, którzy diametralnie odmienili wizerunek Jaworzna na przestrzeni ostatnich lat, są w stanie przeprowadzić Jaworzno przez nowy europejski zielony ład, to odpowiedź brzmi – tak. I dodatkowo – nie tylko przeprowadzimy tę zmianę gospodarczą, ale również będziemy poprawiać te sfery, które jeszcze nie są na europejskim poziomie, lub ponad ten poziom wynosić to, co już działa dobrze.
    Podziwiamy wielu jaworznickich przedsiębiorców, którzy swoją ciężką pracą, kreatywnością i zaangażowaniem zbudowali silne podmioty, nierzadko konkurujące na rynku z największymi “graczami”. Szanujemy ich wysiłki i deklarujemy dalszą otwartość na ich propozycje oraz pozytywną reakcję na spełnianie ich potrzeb rozwojowych. Współpraca prezydenta miasta i pracowników urzędu z Jaworznicką Izbą Gospodarczą jest dziś oczywistością – deklarujemy, że dalszą współpracę i wspólne tworzenie dobrego klimatu dla lokalnych firm traktujemy jako poważne zobowiązanie.
    Bez mocnych podmiotów gospodarczych, sektora przemysłowego i usługowego, bez wsparcia dla firm wielkich oraz małych i średnich przedsiębiorstw, miasto nie będzie miało ekonomicznej przyszłości. Oczywistymi partnerem Jaworzna stała się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która wniosła poważny wkład w utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego i pozwoli nam zapełnić go dobrymi firmami. Każda lokalna i każda nowa firma wpisująca się w politykę przestrzenną i gospodarczą jest mile widziana.

    PRZESTRZEŃ DO REWITALIZACJI

    • Program rewitalizacji północnej części Jaworzna – Szczakowa, Pieczyska, Góra Piasku – zaczynamy od dworca kolejowego w Szczakowej
    • Budynek byłej Szkoły Podstawowej nr 6
    • Zabudowania byłej kopalni Jan Kanty

    Prezydent Jaworzna i jego współpracownicy skutecznie przeprowadzili transformację gospodarczą
    i społeczną, wyciągnęliśmy nasze miasto z zapaści i marazmu początku lat 2000. Ciągle są jednak miejsca, które musimy przywrócić do życia, by osiągnąć poziom śródmiejskiego Jaworzna. Północna część Jaworzna pełna atrakcji przyrodniczych i turystycznych będzie pielęgnowana w taki sposób, żeby wzmocnić te walory i uczynić atrakcyjną lokalizacją dla nowego osadnictwa. Rewitalizacja będzie dotyczyć Szczakowej, Góry Piasku i Pieczysk. Dziś pierwszy kontakt z miastem dla podróżujących koleją jest zawstydzający. Po uregulowaniu własności dworca w Szczakowej i po przejęciu go na własność gminy, zaczniemy bardzo dużą zmianę całej okolicy.
    Dobrze przygotowane projekty rewitalizacyjne mają duże szanse na finansowanie ze środków dotacyjnych i pożyczkowych unijnych i krajowych. Jesteśmy blisko pozyskania budynku dworca w Szczakowej na własność miasta. To pozwoli na przywrócenie w nim funkcji dworca kolejowego oraz stworzenie w sąsiedztwie centrum przesiadkowego wraz parkingiem dla samochodów i rowerów. Najstarsza część dworca zostanie przywrócona wizualnie do czasów, gdy powstała i będzie pełnić funkcje społeczne. Nowe życie dworca to początek dużego programu rewitalizacji północnej części miasta. Pora na to, by najbardziej wysłużoną i zużytą zabudowę mieszkaniową powoli zastępować nową – lepszą, wygodniejszą, nowoczesną, ale równocześnie wkomponowaną w styl i klimat dotychczasowej zabudowy Szczakowej i okolic. To będzie program do realizacji na długie lata, z zamysłem utworzenia tętniącej życiem przestrzeni szeroko pojętej rekreacji z Gródkiem, Sosiną, rozbudowaną Geosferą i szeroką ofertą komercyjnych atrakcji dla jaworznian i naszych gości. Odwiedzający nas turyści spoza miasta będą mogli skorzystać z transportu zbiorowego (kolei i komunikacji publicznej). Możemy część tej przestrzeni wyłączyć z ruchu samochodów z zewnątrz (poza mieszkańcami z tych okolic).
    Nieudanym posunięciem okazała się sprzedaż budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 6. Kolejni właściciele nie poradzili sobie z przebudową budynku na cele komercyjno-mieszkaniowe. Obecnie prezydent prowadzi rozmowy z właścicielem na temat odzyskania budynku do zasobów gminnych. Deklarujemy podjęcie starań również w kierunku jego renowacji i przebudowy wewnątrz.
    Po sfinalizowaniu przejęcia zabudowań byłej kopalni Jan Kanty przystąpimy do projektowania nowych funkcji w tej ciekawej postindustrialnej zabudowie z przeznaczeniem na aktywizację dzieci i młodzieży. Proponujemy, by młodzi ludzie byli bezpośrednimi uczestnikami prac przy projektowaniu, jaka działalność mogłaby tam być prowadzona oraz wspólnie z projektantami i architektami wzięli udział w stworzeniu przestrzeni użytkowych wewnątrz budynków.

    PRZYJAZNA PRZESTRZEŃ

    • Najnowocześniejszy w regionie Skate Park w Osiedlu Podłęże
    • Wielofunkcyjny obiekt sportowy na Azotanii
    • Park im. Lotników Polskich – tworzony z mieszkańcami i dla mieszkańców
    • Zalew Sosina
      ▪ całoroczne zaplecze gastronomiczne
      ▪ sezonowe wydarzenia i koncerty
      ▪ miejsca noclegowe i strefa kempingowa
      ▪ dodatkowe strefy atrakcji
      ▪ lepsza komunikacja
      ▪ bilety z bonifikatą dla mieszkańców
    • Geosfera II – rozwijamy możliwości – wieża widokowa oraz podziemna trasa turystyczna
    • Gródek 2.0 – tarasy widokowe nad “Malediwami”
    • Tor motocrossowy w Jaworznie
    • Ścianka wspinaczkowa zewnętrzna
    • Historia Jaworzna zapisana w muralach – znane postacie Jaworzna
    • Boiska i stadiony – rewitalizacja obiektów i zwiększenie dostępności stadionów

    Infrastruktura spędzania wolnego czasu to inwestycja w jakość życia. Współczesne miasta konkurują dziś między sobą właśnie w tej sferze. Nasze miasto ma pod tym względem olbrzymi potencjał. Uważamy, że nieoczekiwany sukces turystyczny naszych terenów poprzemysłowych jest dowodem na to, jak bardzo potrzebujemy nowoczesnych i zielonych przestrzeni publicznych oraz infrastruktury do zabawy i sportu.

    Geosfera zmieni się jeszcze bardziej. Mamy już przygotowany projekt obejmujący drugą część tego niezwykłego miejsca. Współpracujemy w tym zakresie z ekspertami. Bardzo liczymy na to, że w miejscu dawnej prochowni otworzymy podziemną trasę turystyczną, a okolice będzie można podziwiać z wieży widokowej. Rewitalizację przejdzie też Stadion Azotania. Bardzo na to wszyscy czekaliśmy. Dzięki pozyskanej dotacji to miejsce będzie służyć nie tylko lekkoatletom. Wybudujemy też nowoczesny Skate Park w Podłężu.

    Najbardziej zależy nam na tym, by mieszkańcy Jaworzna nie tylko kibicowali sportowcom, ale też prowadzili aktywny, sportowy i zdrowy tryb życia. Pozwoli to dłużej żyć w dobrym zdrowiu. Rozpoczniemy więc program modernizacji obiektów sportowych, ale też będziemy rozwijać takie miejsca jak Zalew Sosina. Powstaną dodatkowe miejsca do uprawiania sportu i rekreacji.

    Przyjazna przestrzeń to także miejsca, które edukują. Chcemy, by w przestrzeni Jaworzna pojawiły się murale, które przypomną znane i zasłużone postacie związane z naszym miastem i jego historią.

    MŁODZI W DZIAŁANIU

    • “Nowy Kanty Industry” – Nowy Kanty ze strefami dla mieszkańców, klimat industry, strefa gastro, dyskoteka i przestrzeń dla młodzieży – rewitalizacja obiektów i przywrócenie historii miejsc poprzemysłowych w Jaworznie
    • Miejski budżet także na inicjatywy młodzieżowe – Jaworznicki Fundusz Wsparcia Inicjatyw Młodzieżowych
    • Wzmocnienie Młodzieżowej Rady Miasta – wspólne cykliczne posiedzenia MRM z RM
    • Akademia Młodych Liderów – cykl spotkań samorządowych
    • Strefa Miejski Start-Up – program wsparcia młodych przedsiębiorców
    • Dni Młodzieży jeszcze atrakcyjniejsze
    • Nowy Fundusz Kultury Amatorskiej z dofinansowaniem dla teatrów, grup artystycznych, muzyków, zespołów
    • Profesjonalne wsparcie dzieci i młodzieży w rozwiązywaniu problemów – kontynuacja Poradni AZYMUT
    • Powrót do pełnej aktywności po okresie Covid – lepsza oferta dla dzieci i młodzieży zajęć rozwijających zainteresowania, turnieje sportowe, promowanie ekosportu
    • Młodzi w działaniu – realizacja pomysłów młodzieży

    Nie uciekniemy od negatywnych skutków spadku urodzeń. Ubywa nam młodych ludzi, a tak bardzo ich potrzebujemy. Musimy przekonać naszych młodych mieszkańców, by utożsamiali się ze swym rodzinnym miastem. To ważne, by się tu zakorzenili i żeby w przyszłości wybrali właśnie Jaworzno jako miejsce do życia. Dlatego proponujemy działania mają służyć “wciągnięciu” młodych w życie miasta.

    Koniecznością staje się większe i bezpośrednie zaangażowanie młodych ludzi. Nie będziemy mówić młodym, jak mają żyć. Chętnie będziemy wspierać tych, którzy mają ciekawe pomysły rozwoju osobistego i społecznego, na innowacyjność i nowe wyzwania, które staną przed nami w przyszłości.

    Jeszcze tej jesieni Akademia WSB ma otworzyć w Jaworznie swój oddział zamiejscowy z ofertą studiów na kilku kierunkach. W tym samym miejscu będzie też niezwykła oferta Uniwersytetu Dziecięcego, który pokaże najmłodszym, jak cudowną dziedziną jest nauka i jakie daje możliwości w rozwoju ciekawym, inteligentnym i kreatywnym ludziom.

    Włączymy młodzież w nasze działania. Zarówno do dyskusji, jak i współdecydowania o przyszłości Jaworzna.

    EDUKACJA DOBRZE ZAPROJEKTOWANA

    • Uniwersyteckie Jaworzno:
      ◦ stacjonarny ośrodek akademicki
      ◦ Uniwersytet Dziecięcy
      ◦ Uniwersytet III wieku
    • Dokończenie termomodernizacji wszystkich szkół i przedszkoli – PM 12, 14, 15, 27, SP1, SP 15, SP 19 wraz z adaptacją mieszkań na przedszkole, LO2, ZSP2 (przy basenie)
    • Bezpieczne place zabaw w przedszkolach – kontynuacja
    • Modernizacja obiektów przyszkolnych: boiska – SP 5, SP6, SP11, SP15, SP21, LO2, ZSP3), plac do “rekreacji” przy SOSW
    • Przyjazne wnętrza – program modernizacyjny dla placówek oświatowych
    • Edukacja Przyszłości 2.0 – program badania predyspozycji i talentów dzieci w oparciu o nowe narzędzia
    • Projekty międzynarodowe dla uczniów i nauczycieli
    • Elektroniczna platforma wspomagająca pracę kadry oświatowej
    • Dalsze wsparcie szkolnictwa zawodowego
    • Nowe narzędzia wspierające świadomy wybór przyszłej drogi zawodowej
    • Szkoła sportowa o profilu piłka nożna w SP15
    • Bon Aktywności Sportowej (BAS) – młodzieżowy multisport
    • Programowanie mój drugi język – zajęcia dla klas 4 – 8
    • Edukacja kulturowa i artystyczna na wyższym poziomie

    Edukacja również musi wznieść się na nowy, wyższy poziom. Oferta edukacyjna powinna zapewnić kształcenie potrzebne w przemyśle wysokich technologii, jaki pojawi się w JOG.

    Wszelkie zmiany w edukacji będą podyktowane tym pragmatycznym podejściem. Trudno dziś prognozować. jak będzie wyglądać w zmieniającej się rzeczywistości rynek pracy. Dlatego edukacja, jaką będziemy proponować młodym ludziom, ma być wielowektorowa – tak by talenty, jakimi obdarzone są nasze dzieci, zostały rozpoznane i skutecznie nakierowane na osobisty rozwój. Ogromnie ważnym wyzwaniem będzie również przygotowanie młodego pokolenia do pracy
    ze sztuczną inteligencją, by przygotować się do szybkiej rewolucji, jaką może ona wprowadzić na rynku pracy.

    Nie mamy dużego wpływu na zmiany demograficzne. Jesteśmy świadomi, że nie unikniemy rozmów także o kształcie edukacji w mieście. Dlatego chcemy, by wszelkie zmiany w oświacie były zawsze dyskutowane i planowane z wyprzedzeniem, by każdy uczestnik społeczności szkolnej był na nie przygotowany.

    Chcemy przyjaznych przestrzeni szkolnych i takich samych miejsc w jej otoczeniu. Będziemy wspierać inicjatywę kadry oświatowej, by oferta naszych jaworznickich szkół i przedszkoli pozwalała na pełne rozwijanie umiejętności dzieci i młodzieży.

    To co bardzo nas cieszy, to możliwość zapewnienia kształcenia w Jaworznie w ośrodku akademickim. Dziś już wiemy, że to możliwe. Będziemy wspierać ten projekt. Także z myślą o najmłodszych – Uniwersytet Dziecięcy oraz o seniorach – Uniwersytet Trzeciego Wieku.

    JAWORZNO MIASTO WYDARZEŃ

    • Koncertowe Cztery Pory Roku – w każdym kwartale koncerty znanych artystów
    • DNI Jaworzna z finałem turnieju dzielnic
    • Otwarta scena – cykliczne wydarzenia plenerowe
    • Siatkówka na jeszcze wyższym poziomie
    • Jaworznicka Dziecięca Liga Mistrzów w Piłce Nożnej
    • Zwiększenie finansowania dla klubów sportowych
    • Międzynarodowe wydarzenia sportowe w Hali MCKiS
    • Aktywności w dzielnicach, w osiedlowych klubach i bibliotekach – zgodne z potrzebami mieszkańców
    • Coroczny Jaworznicki Okrągły Stół – biznes, nauka, społeczeństwo, samorząd
    • Miejska paraolimpiada podczas Dni Godności Osób Niepełnosprawnych
    • Wystawy i zloty zabytkowej motoryzacji

    Zarządzając do dwóch dekad miastem, kierujemy się dobrem wspólnym i oczekiwaniami mieszkańców. Cyklicznie badamy ich opinie i potrzeby, żeby w oczekiwany przez większość sposób kreować miejskie polityki. Dane od respondentów wyraźnie wskazują na to, że oferta kulturalna nie jest wystarczająco atrakcyjna.

    Z pozyskanych w ten sposób informacji jasno wynika, że jaworznianie oczekują wielkich publicznych wydarzeń. Chcą w ciekawy sposób spędzać czas bez konieczności wykonywania niewygodnych podróży. To, co zaproponowaliśmy w tej części naszej umowy wyborczej, jest właśnie odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców.

    Co kwartał będziemy proponować duże wydarzenie. Wsłuchamy się także w głos jaworznian i dostosujemy oferty imprez do ich oczekiwań. W Jaworznie sporo będzie się działo. W kulturze, sztuce i sporcie. Chcemy być także areną międzynarodowych wydarzeń i branżowych konferencji.

    ZIELONE, PRZYJAZNE i CZYSTE JAWORZNO

    • 10 tys. nowych drzew w przestrzeniach miejskich każdego roku
    • Miododajne parki i lasy kieszonkowe ze ścieżkami edukacyjnymi
    • Zielone aleje miejskie
    • Ogrody działkowe w Jaworznie – gwarantujemy pewność i trwałość działania ogrodów, przez stosowne zapisy w dokumentach planistycznych
    • Większe dotacje na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła – nawet do 10 tys. zł
    • Tereny bez przemysłu na mapach miasta – mapa zielonych płuc miasta
    • Systemowe wsparcie dla bezdomnych kotów i psów oraz kotów wolno żyjących wraz z edukacją prozwierzęcą
    • Profesjonalny System Monitoringu Jakości Powietrza

    Zapowiadamy wdrożenie nowej polityki dotyczącej zagospodarowania zielenią miejską. Uzgodniliśmy to ze społecznikami podczas konsultacji. Jaworzno za pomocą zieleni zamierza zmienić swój kulturowy krajobraz czyniąc go miłym dla oczu. Poprosimy architektów krajobrazu, żeby zrobili najlepsze możliwe plany poprawienia krajobrazu Jaworzna, a potem wdrożymy je w życie, sadząc tysiące drzew i krzewów. Ta zieleń ma zapewnić wyższy poziom postrzegania miasta przez mieszkańców i gości.

    W przestrzeni naszego miasta ogrody działkowe pełnią ważną rolę jako ulubione miejsca do spędzania wolnego czasu, rekreacji i aktywnej pracy właścicieli. Nowe polskie uregulowania planistyczne powodują niepokój działkowców co do przyszłości ogrodów w ogólnych planach miast. Szanujemy działkowców, lubimy ogrody i możecie być Państwo pewni, że dopilnujemy tego, by ogrody działkowe miały trwałe zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego. Stanowczo deklarujemy również dalsze wsparcie finansowe adresowane do wielkiej jaworznickiej rodziny działkowców.
    Rozpoczniemy również tworzenie kolejnych parków – na Gigancie, w Jeleniu Łęgu, na Okrągliku w Dąbrowie Narodowej. Nowe nasadzenia pojawią się wzdłuż dróg, a część trawników przydrożnych zostanie obsadzona kwitnącymi, miododajnymi krzewami i pnączami.
    Jaworzno chwalone jest za swoją urbanistykę i będziemy dostarczać wciąż powodów do pochwał, koncentrując zabudowę mieszkaniową blisko głównych osi urbanistycznych i wzdłuż linii kolejowej łączącej Kraków z Katowicami.
    Zmiana Jaworzna musi również odpowiadać na wyzwania, jakie stawia nam zmieniający się klimat. Szybka zmiana klimatu wprowadza wiele nowych wyzwań. Śledząc doniesienia pogodowe z okolicy, widzimy, że informacje o zatopionych ulicach i podtopionych domach omijają nasze miasto. Po prostu od lat pamiętamy, że intensywność pogody będzie coraz większa, że wody deszczowe muszą pomieścić się w kanalizacji, a czasem w powierzchniowych zbiornikach. Proces adaptacji nie jest zakończony, dlatego będziemy wciąż tworzyć miejsca do gromadzenia wody i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Z tego właśnie powodu podjęliśmy decyzję o zapewnieniu dodatkowego źródła wody pitnej z wód zlikwidowanej kopalni Jan Kanty. W czasach suszy mieszkańcy Jaworzna będą korzystać
    z pewnych ujęć podziemnych. Nie grozi nam to, co zagrozi Metropolii korzystającej głównie z wód powierzchniowych.

    BEZPIECZNY JAWORZNIANIN

    • Nowy posterunek policji wraz z systemem monitoringu dla północno-zachodnich części miasta
    • Program modernizacji budynków OSP na lata 2024-2030
    • Pojazd bojowy z wysoką drabiną dla PSP
    • Akademia bezpieczeństwa dla mieszkańców z elementami obrony cywilnej
    • Więcej doświetlonych przejść dla pieszych
    • Nowe radiowozy i patrole służb w mieście
    • TARCZA przyszłości

    Miasto bezpieczne, to miasto reagujące i odporne na kryzysy. Takie jest Jaworzno według samych mieszkańców. Potwierdzają to cykliczne badania opinii społecznej, ponad 80% jaworznian czuje się w mieście bardzo bezpiecznie. Kradzieże pojazdów zostały niemal wyeliminowane dzięki wprowadzeniu i modernizacji systemu monitoringu wjazdów i wyjazdów. Policja, straż miejska i straż pożarna zgodnie ze sobą współpracują, a miasto regularnie podnosi wydatki na nowe systemy bezpieczeństwa, wyposażenie w sprzęt i radiowozy.

    Faktyczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa to również umiejętność przewidywania potencjalnych przyszłych zagrożeń, przeciwdziałania im i przygotowania do zapobieżenia ich skutkom. Stąd jako konieczność traktujemy program “TARCZA PRZYSZŁOŚCI” – wprowadzimy nowe rozwiązania, akcje społeczne i edukacyjne.

    Wzmocnimy “Akademię Bezpieczeństwa” w nowe komponenty – o tym mówią nam eksperci i to za ich radą i z ich pomocą wdrożymy te rozwiązania. Obejmiemy kolejne tereny w mieście nowoczesnym monitoringiem, będziemy również uruchamiać terenowe posterunki policji i straży miejskiej.

    MOBILNA PRZESTRZEŃ I INFRASTRUKTURA DROGOWA

    • Centrum Przesiadkowe Szczakowa – Nowy Kwartał Północy Miasta
      ▪ budynek dworca
      ▪ pętla autobusowa
      ▪ park&ride
      ▪ sieć dróg rowerowych
    • Jaworznicki Obszar Gospodarczy (przebudowa ul. Wojska Polskiego, likwidacja wąskiego gardła przy Designer Outlet, ul. Mysłowicka, obiekty inżynieryjne – wiadukty wzdłuż obwodnicy)
    • Jaworznickie BUSMetro – więcej linii, kursów i przystanków autobusowych
    • Nowa linia miejska PKM – od Jelenia przez Os. Stałe do Dworzec Szczakowa
    • Przebudowa ulicy Szczakowskiej i budowa ulicy Nowoszczakowskiej
    • Obwodnica Południowa od skrzyżowania Moniuszki-Martyniaków do nowego ronda przy kopalni Sobieski – skomunikowanie terenów przemysłowych w rejonie Azotki
    • Remonty: Ciężkowicka, 3 Maja, Broniewskiego, Paderewskiego, Nowodługoszyńska, Górnośląska
    • Kontynuacja Obwodnicy Północnej (Geosfera do ul. Jana III Sobieskiego)
    • Integracja dróg i szlaków rowerowych – podłączenie Jaworzna do Velostrady Metropolitalnej
    • Kontraruchy rowerowe na kolejnych ulicach w mieście
    • Gruntówki oraz chodniki – kontynuacja – coroczne uzgadnianie planów remontów i modernizacji w osiedlach

    Szczycimy się miejską mobilnością, jej poziom można podnieść jeszcze wyżej. Będziemy poprawiać już świetnie działający transport publiczny. Wkrótce zaproponujemy zwiększenie ilości kursów na terenie miasta i nowe połączenia, by wykorzystać potencjał, jaki tkwi w kolei. Z naszej inicjatywy powstanie przystanek kolejowy na Jęzorze, który zapewni obsługę zarówno specjalnej strefy ekonomicznej, jak również obsługę podróży do zakorkowanej Metropolii GZM. Nie zamierzamy do niej wchodzić, bo oznaczałoby to pogorszenie naszego transportu publicznego i ogromnego wzrostu cen biletów dla mieszkańców. Nie zrezygnujemy dla członkostwa w Metropolii z rocznego biletu autobusowego, który okazał się być wielkim sukcesem.

    Mamy bezpieczne drogi, ale mogą one być jeszcze bezpieczniejsze i jeszcze mniej uciążliwe.
    Po zbudowaniu estakady w Byczynie zniknął jeden z ostatnich niebezpiecznych punktów na mapie. Pozostała tam tylko jeszcze jedna uciążliwość, którą usuniemy przy dokończeniu całej inwestycji – stukot pojazdów przejeżdżających estakadą. Wtedy ostatnim, naprawdę uciążliwym miejscem
    w Jaworznie, gdzie hałas przejeżdżających samochodów jest dokuczliwy, pozostanie ulica Szczakowska i Góra Piasku. W najbliższych latach rozwiążemy ten problem, kończąc rozpoczętą już budowę nowego połączenia drogowego – ulicy Nowoszczakowskiej. Podejmiemy wysiłek rozpoczęcia zadania – budowy zachodniej obwodnicy Góry Piasku, tak by samochody jadące tranzytem do Sosnowca nie zatruwały życia mieszkańcom. Po ćwierć wieku od powstania „serpentyn” na obwodnicy południowej, zostanie ona poprowadzona z “Lontów” na Azotkę nowym śladem. Z dala od zabudowań mieszkalnych, ale przez czekające na nowe zagospodarowanie tereny po zakładach chemicznych.
    Mieszkańcy Jaworzna oczekują, że będziemy inwestować w infrastrukturę dla bezpiecznego poruszania się rowerami po mieście. I tak będzie – Velostrada zostanie przedłużona do JOG i tak jak dotąd, będzie drogą bezkolizyjną. Aleja Piłsudskiego dostanie również ścieżkę rowerową w swoim śladzie. Na wszystkich ulicach jednokierunkowych dopuścimy kontraruch rowerowy. Wbrew obawom, tam gdzie on już istnieje, nie wydarzyło się ani jedno zdarzenie drogowe.
    Potroimy ilość dostępnych do wypożyczenia rowerów miejskich i zwiększymy ilość stacji rowerowych, gdzie można je bezpłatnie zostawić. Rowerów Javelo będzie docelowo 150 sztuk.
    Zapewnimy wyższy poziom bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Jeśli już dziś nie znajdują się one w rejonie rond albo nie są zaopatrzone w sygnalizację świetlną, to zostaną one wyniesione lub doświetlone. Wszędzie tam, gdzie dziś piesi czują się szczególnie niebezpiecznie, będziemy to robić w pierwszej kolejności.
    Rozpocznie działanie pierwsza „zielona fala” na odcinku od Byczyny do Śródmieścia. Będzie to możliwe dzięki zakończeniu przebudowy DK79 we wschodniej części miasta. Następnie – po włączeniu do Grunwaldzkiej ul. Nowoszczakowskiej „zielona fala” zostanie uruchomiona na odcinku od Śródmieścia do granic miasta z Sosnowcem. Projektów przebudów i remontów będzie znacznie więcej, mamy nadzieję, że spora część w konsultacji z mieszkańcami.

    STREFA MIESZKAŃCA

    • Jaworznicka Karta Mieszkańca z systemem zniżek
    • Książkomaty biblioteczne w osiedlach
    • Weekendowa mapa atrakcji Jaworzna z grami miejskimi
    • Zintegrowany system informacji kulturalnej i promocji wydarzeń
    • Jaworzno w dyskusji – jesteśmy otwarci na potrzeby i oczekiwania różnych środowisk

    Duża oferta rekreacyjna, kulturalna i sportowa przyciąga sporo ludzi. Czasem narzekamy, że jaworznianom trudno jest skorzystać z naszej bazy. Dlatego wprowadzimy Jaworznicką Kartę Mieszkańca, która pozwoli naprawdę poczuć się jaworznianinem i korzystać ze zniżek cen biletów na imprezy, koncerty i płatne miejsca parkingowe. Liczymy, że także zewnętrzni partnerzy przyłączą się do naszego projektu.

    Wyzwaniem dla samorządu jest przekazywanie informacji o miejskich usługach i wydarzeniach. Dostrzegamy, że mimo medialnej aktywności, mieszkańcom zdarza się przeoczyć wiele ciekawych wydarzeń. Dlatego postaramy się docierać z ofertą spędzania wolnego czasu najnowocześniejszymi metodami i sprawdzonymi zachętami.

    W ramach programu “Jaworzno w dyskusji”, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez mieszkańców, zaproponujemy kolejne tematy do konsultacji.

    PROGRAMY SPOŁECZNE

    • Nowoczesna przychodnia ZLO Osiedle Stałe – poradnia podstawowej opieki zdrowotnej, szkoła rodzenia
    • Opieka geriatryczna – poradnia geriatryczna, domowa opieka geriatryczna, dzienny dom opieki geriatrycznej
    • Remont oddziału pediatrycznego w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie
    • Pediatria i neonatotologia – dzieci znowu będą rodzić się w Jaworznie
    • Badania profilaktyczne i szczepienia dla różnych grup społecznych
    • Dopłaty dla rodziców dzieci, które korzystają ze żłobków niepublicznych – zaczynamy od kwoty 500 zł
    • Modernizacja budynku przy ul. Grunwaldzkiej 35 – Centrum Organizacji Pozarządowych
    • 300 mieszkań w systemie TBS
    • Mieszkanie za remont – kolejne edycje
    • Opieka medyczna koordynowana w przychodniach ZLO
    • Kolejne Kluby Seniora i nowe wydarzenia aktywizujące grupę, także medyczne centrum ambulatoryjnej opieki senioralnej
    • Systemowe wsparcie dla osób w spektrum autyzmu i osób neuroatypowych i ich rodziców oraz osób niepełnosprawnych

    Dzięki jaworznickiemu TBS powstają w Jaworznie nie tylko setki mieszkań, ale działalność tej spółki wpływa na cały rynek mieszkaniowy, ograniczając wzrosty cen. W miastach, gdzie prywatni deweloperzy tworzą cały rynek, ceny wystrzeliły w górę, czyniąc własne mieszkanie towarem niedostępnym dla młodych ludzi. Uważamy, że rolą samorządu jest takie kształtowanie rynku mieszkaniowego, żeby ludzi stać było na mieszkanie o odpowiedniej i jak największej powierzchni,
    i nie musieli decydować się na klitki bez perspektyw na założenie rodziny.
    Bezpieczeństwo ma nam zapewnić również służba zdrowia. Wszyscy wiemy, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Najbliższe pięć lat ma dać wyższy poziom również przychodniom dla codziennych problemów ze zdrowiem oraz jaworznickiemu szpitalowi, który dzięki inwestycjom ma być tym, który ocaleje.

    Wybierz Jaworzno

    Jaworzno jest dziś tętniącym życiem miastem, które z sukcesem uciekło przed degradacją po okresie transformacji. Posłuchaliśmy uważnie ekspertów i zmieniamy się na wzór miast Zachodu. Dla wielu jesteśmy wzorem polskiego miasta, które dokonało największej zmiany, szczególnie w kwestiach związanych z mobilnością i urbanistyką.
    Dla przykładu: Stworzyliśmy jako pierwsi w Europie działający ekosystem elektrycznego transportu publicznego, który docenia 90 procent mieszkańców i w ponad 80 proc. z niego korzysta. Jesteśmy jedynym miastem mającym poniżej 100 tys mieszkańców, które stworzyło i wdraża plan adaptacji do zmian klimatu. To w Jaworznie uchwalono pierwszy w kraju Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. To Jaworzno jako pierwsze podjęło się wyzwania wdrożenia Wizji ZERO i cel – żadnego wypadku śmiertelnego na drogach, osiągnęło trzykrotnie w ciągu pięciu lat. Za to Komisja Europejska nominowała nas do pierwszej europejskiej nagrody bezpieczeństwa ruchu drogowego. To na ulicach Jaworzna pozwoliliśmy testować pojazdy autonomiczne. Właśnie w Jaworznie powstał pierwszy w kraju, działający system elektrycznego roweru publicznego i jako pierwsi wdrożyliśmy najem długoterminowy rowerów elektrycznych. To u nas powstaje Jaworznicki Obszar Gospodarczy, strefa aktywności i wysokich technologii, która zapewni dobrze płatne miejsca pracy i zapewni bezpieczną przyszłość Jaworznianom.
    Jak zawsze obiecujemy, że realizacja naszego programu będzie w rezultacie jeszcze szersza, wzbogacona o możliwości, jakie się pojawią dzięki przyszłym programom unijnym i krajowym. Jesteśmy gotowi na mądrą, uczciwą współpracę ze wszystkimi grupami społecznymi, polskim rządem, władzami województwa i miejskimi radnymi z każdego ugrupowania. Jedynym naszym warunkiem jest rzeczywiste dobro Jaworzna i Jaworznian!

    Taki jest nasz program na najbliższe lata. Jesteśmy gotowi, by go zrealizować. Od Państwa zależy, czy będzie to możliwe. Razem Wybierzmy Jaworzno i jego bezpieczną przyszłość!

    Paweł Silbert
    wraz z kandydatami do Rady Miejskiej w Jaworznie
    z KW Jaworzno Moje Miasto

     

    Autorzy Programu wyborczego:

    Grupa „Kultura, sztuka, rekreacja i sport”: Paulina Wiecheć, Tomasz Wiecheć, Katarzyna Pokuta, Teresa Kondoszek, Mirosław Pieczara, Sebastian Pycia, Piotr Krawczyk, Dariusz Chrapek, Stanisław Jacher, Marzena Czarny, Przemysław Starzycki, Michał Jewuła, Tomasz Dudek, Grzegorz Radko; Grupa „Nowoczesna edukacja, kreatywność i współpraca”: Krystyna Janicka, Kamil Łach, Anna Pycia, Ewa Zuber, Tomasz Łakomski, Tomasz Jewuła, Barbara Chełmecka, Dominika Stańczak, Natalia Tarabuła-Kamińska; Grupa „Nowe kierunki rozwoju”: Józef Natonek, Czesław Brandys, Grzegorz Pawełczyk, Ewelina Niemiec, Jolanta Smoliło-Żabińska, Stanisław Żabiński, Paweł Silbert; Grupa „Łączy nas historia”: Rafał Soból, Mariusz Baran, Łukasz Kolarczyk, Tadeusz Kaczmarek; Grupa „Bezpieczne i dobrze zarządzane miasto”: Ryszard Szynowski, Mariusz Kowalski; Grupa „Dobre miejsce pracy i rozwoju: Monika Bryl, Kamil Słabaszewski; Grupa „Miasto, gdzie się dobrze mieszka”: Janusz Marian Zaleski, Janusz Łach, Jan Juraszek, Ewa Dziekońska, Rafał Kozłowski, Barbara Machna-Łach

    także: Mirosław Łukowicz, Grzegorz Gołas, Grzegorz Pawelec, Renata Gacek, Małgorzata Piszczek, Adam Warchala, Krzysztof Karniewski, Maria Królikowska, Mirosław Sobczak, Natalia Smagacz, Paweł Słaby, Dawid Bąba Artur Dzikowski, Jacek Sowa, Ewa Szpak, Barbara Jaromin, Agnieszka Kuśnierczyk, Krystian Larysz, Renata Zając, Milena Klimczak, Zbigniew Kozakiewicz.

    Pracę nad Programem koordynowali:
    dr Jerzy Kołodziej, Ewa Sidełko-Paleczny

  • Prezentujemy Państwu Nasze TOP10

  • Kandydaci zarejestrowani

    Mamy to! Kandydaci Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto do Rady Miejskiej w Jaworznie oraz na prezydenta Jaworzna zostali oficjalnie zarejestrowani na listach wyborczych przez Miejską Komisję Wyborczą. Nasz program jest już gotowy. Cieszymy się, że Pan Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna wraz z kandydatami do rady wkrótce go ogłoszą.

  • Lista kandydatów KW JMM

    Szanowni Państwo, mieszkańcy Jaworzna,
    przedstawiamy kandydatów na Radnych Rady Miejskiej kandydujących z listy Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto. To osoby sprawdzone, rzetelne i nad wyraz skuteczne, które za sprawą Państwa zaufania, mogą reprezentować Państwa w Radzie Miasta Jaworzna w kadencji 2024 – 2029.

    Czytaj więcej

  • List otwarty Prezydenta Pawła Silberta ws. budowy Fabryki Izery w Jaworznie

    Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Jaworzna,
    Najbliższe miesiące zadecydują o przyszłości naszego miasta na wiele lat, a nawet dekad. W Warszawie ważą się właśnie losy budowy fabryki samochodów elektrycznych “Izera” w naszym Jaworznickim Obszarze Gospodarczym.
    Decyzje będą podejmować politycy, dlatego potrzebuję Państwa wsparcia i pomocy, by przekonać ich, jak potrzebna naszemu miastu jest ta inwestycja.
    Fabryka Izery to nie tylko tysiące nowoczesnych, dobrze płatnych miejsc pracy dla miasta i całego regionu, ale przede wszystkim magnes dla kolejnych nowoczesnych firm i wyspecjalizowanych miejsc pracy. To również współpraca międzynarodowa ze światowym koncernem samochodowym Geely, produkującym samochody elektryczne, m.in.: Volvo, Smart, Zeekr. O inwestycję w Jaworznie zabiega prezes Geely Daniel Li, który w liście do polskich władz deklaruje szerokie zaangażowanie nie tylko w projekt Izera, ale również budowę całego zespołu przedsiębiorstw nowoczesnych technologii w Jaworznie i najbliższej okolicy.

    Czytaj więcej