Ostatnie spotkania członków Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto zaskutkowały ważnymi decyzjami. Walne Zgromadzenie przyjęło sprawozdanie z działalności Zarządu stowarzyszenia za 2013 r. i udzieliło mu absolutorium.
Dodatkowo członkowie uzupełnili skład Zarządu powołując do niego Panie Ewę Zuber, Renatę Gacek oraz Monikę Bryl. Sekretarz Zarządu Pan Tadeusz Kaczmarek, poinformował także o podjętej uchwale rekomendującej Pana Pawła Silberta, prezesa stowarzyszenia, jako kandydata JMM na prezydenta Jaworzna, w tegorocznych wyborach samorządowych.
Pomimo, iż wkroczyliśmy w okres wakacyjny członkowie i sympatycy JMM cyklicznie spotkają się, by rozmawiać o istotnych dla nich, ale także dla miasta sprawach. Zwołane na czerwiec Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto przyjęło uchwałę o udzieleniu Zarządowi absolutorium za 2013 r. i uzupełniło o trzy osoby jego skład. Z kolei na lipcowym spotkaniu prezes stowarzyszenia, Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, uzyskał od członków JMM rekomendację jako kandydat na prezydenta w kadencji 2014-2018.
Rozwój miasta i akceptacja mieszkańców dla kierunku w jakim się on dokonuje ugruntowały silną pozycję prezydenta Silberta wśród społeczności Jaworzna. Spotkanie było okazją do przypomnienia niekwestionowanych osiągnięć miasta z ostatnich lat. W samym 2013 roku do użytku mieszkańców oddano blisko100 km kanalizacji, 50 dróg gruntowych, 90 km sieci szerokopasmowej, nowąprzestrzeń publiczną – jaworznicki rynek, ośrodek Geosfera czy też nowe mieszkania. Ponadto podsumowano wiele głośnych wydarzeń i rozmawiano o bieżących wyzwaniach miasta. A mowa była między innymi o przyszłości bazy nurkowej Orka, o niedawnej sprawie głosowania uchwały w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czy też potencjalnym wydobywaniu węgla ze złoża Jan Kanty.
Prezydent wytłumaczył dlaczego akceptacja Rady Miejskiej była tak ważna i dlaczego niepodjęcie uchwały o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej, do czego skłaniali się radni PO, SD, WdJ i radny niezależny, mogłoby zaskutkować utratą szansy sięgnięcia po 115 mln zł z nowej perspektywy unijnej. By móc się o nie ubiegać, trzeba w krótkim czasie przygotować projekty, by udowodnić, że jesteśmy gotowi i wiemy, na co te pieniądze przeznaczymy. Paweł Silbert odpowiedział także na pytania dotyczące bazy nurkowej Orka i sprzedaży tego terenu. Istnieje wielka nadzieja na to, że z udziałem nowego właściciela, powstanie tam baza z prawdziwego zdarzenia, z której będą dumni mieszkańcy.
Prezydent odniósł się także do enuncjacji prasowych związanych z wydobyciem węgla na Janie Kantym. Poinformował, że miasto nie jest przeciwne eksploatacji jako takiej, nie mniej jednak zawsze będzie chronić swoich interesów i zabezpieczać je przez negatywnym wpływem wydobycia. Wydanie koncesji nie jest jednak uprawnieniem gminy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie środowiskowe, gdzie gmina ma prawo przedstawić swoje stanowisko. Nie może być ono pozytywne jeśli eksploatacja będzie stwarzać zagrożenie dla naszych mieszkańców.
Już za miesiąc kolejne spotkanie, podczas którego kontynuowane będą dyskusje o mieście i propozycjach na czynienie z niego miejsca coraz bardziej przyjaznego mieszkańcom. Chociaż i tym miasto może się pochwalić już teraz, ponieważ wyniki Diagnozy Społecznej 2013, pokazały że Jaworzno zajmuje trzecie miejsce w Polsce, jeśli chodzi o ogólny poziom jakości życia. Oznacza to, że nasze miasto jest jednym, z najmniej narażonych na stres i patologie społeczne.