Pani Mariola Denisiuk – Langier, Jaworzno nazywa “miastem żywym”. Sądzi, że jeśli jeszcze dodatkowo ożywimy i zagospodarujemy piękne przestrzenie publiczne w dzielnicach, będzie to “miasto pełne życia”.
Pani Mariola Denisiuk – Langier urodziła się w Jaworznie, ma 55 lat, ukończyła studia magisterskie na kierunku pedagogika na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i przedsiębiorczość w oświacie na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od 1997 roku jest Dyrektorem Przedszkola Miejskiego nr 14 w Jaworznie. Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel nauczania początkowego w SP 10 w Jaworznie, potem w latach 1983 – 1997 była nauczycielem i wicedyrektorem II LO w Jaworznie.
Ma córkę Klaudię. Jako człowiek szybko podejmuje decyzje, nie boi się wyzwań, jest zdeterminowana w dążeniu do celów. Nie udaje kogoś innego, niż jest. Wyznaje myśli pedagogów, że, “…uczeń, dziecko przychodzące na lekcje, zajęcia, nigdy nie jest samo, wraz z nim wkracza (…) jego cała historia życiowa”.
Jest miłośniczką aktywności fizycznej i turystyki pieszej i rowerowej, pływania oraz wędkarstwa. Lubi dobrą książkę i film. Uwielbia Toma Hanksa, i Roberta de Niro, autorów, takich jak Paulo Coehlo, Dorota Terakowska, czy Joanna Chmielewska, a jej ulubionymi filmami są “Zielona Mila”, “Forrest Gump”, czy “Pulp Fiction”. Ceni wielu polityków, między innymi Lecha Wałęsę, Jerzego Buzka, czy Tadeusza Mazowieckiego.
Czas wolny spędza najczęściej aktywnie, często z dala od zgiełku miasta. Preferuje weekendowe wyjazdy za miasto, zwiedzanie pięknych zakątków Polski, starych zabytków, ruin. Lubi pływać – to dla niej odprężenie i forma relaksu. W jej życiu nuda nie wchodzi w grę, a wolny czas jest czymś, co napędza, jest paliwem, które daje energię do dalszej pracy.
Od dłuższego czasu opiekuje się schorowanym, mieszkającym samotnie ojcem, dlatego też czas wolny Pani Marioli jest ograniczony. Interesuje się szeroko rozumianą edukacją szkolną. Jako pasjonatka pedagoga Bogdana Suchodolskiego uważa, że “… młodych jak i starszych należy uczyć przede wszystkim sterowania własnym życiem”.
Poza pracą zasadniczą stara się oddawać pracy społecznej. Otwarta na ludzi, jest animatorką lokalnych inicjatyw i liderem rozwoju zawodowego nauczycieli. Jest aktywnym członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego; długoletnim instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego, animatorką wyjazdów, rajdów drużyn harcerskich i zuchowych.
Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną, Młodzieżowym Domem Kultury, Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją, służbami medycznymi.
Urodziła się w Jaworznie, które kiedyś było główne miastem tzw. Zagłębia Krakowskiego. Kocha je właśnie przez jego historię – legendę opartą na etymologii ludowej. Lubi Jaworzno za jego specyficzną rzeźbę terenu, geograficzny podział dzielnic, ale bez wyraźnych granic między nimi. Jest dumna, że z naszego miasta wywodzą się osoby znane i urodzone tutaj: Antoni Popiel – rzeźbiarz, twórca pomników A. Mickiewicza we Lwowie, T. Kościuszki w Waszyngtonie, Karol Pniak – pilot, ostatni dowódca dywizjonu 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego”, Barbara Trzetrzelewska – piosenkarka, Mirka Szawińska – poetka, Wojciech Brzeziński – aktor Teatru Ateneum, Jan Urban – piłkarz, trener, Andrzej Stalmach – lekkoatleta, olimpijczyk.
Uważa, iż aktualnie z Jaworzna wydobywa się „piękno architektury”; zaczynając od Rynku, Biblioteki, Geosfery, obwodnicy północnej poprzez przebudowę głównego układu drogowego miasta. Pojawiły się boiska ze sztuczną nawierzchnią, szlaki rowerowe. Ponadto Jaworzno coraz bardziej kojarzy się z wydarzeniami kulturalno-rozrywkowymi, jak np. Festiwal Energii. Wydarzenia, które zyskały na popularności to: Międzynarodowy Bieg Uliczny, Koncert Noworoczny, Jarmark Wielkanocny.
Sądzi, że Jaworzno pozytywnie wyróżnia się na tle innych miast regionu: przede wszystkim terenami zielonymi, parkami, komunikacją miejską, ogólnie dynamicznym rozwojem. Na szczególną uwagę zasługuje rozwój usług elektronicznych oferowanych przez Urząd Miejski, co daje możliwość załatwiania spraw przez Internet.
Jaworzno postrzega jako miasto o dużej przestrzeni publicznej, o dużych zasobach mieszkaniowych na tle województwa i kraju. Cieszy się możliwością realizacją nowych, nie tylko miejskich inwestycji. W Jaworznie powstaną: centrum handlowe Galena, sala koncertowa na Osiedlu Stałym, Park Lotników z prawdziwego zdarzenia, ścieżki rowerowe łączące dzielnice, czy stadion lekkoatletycznych. Także termomodernizacja budynków szkolnych, przedszkolnych, placówek oświatowych daje lepszą motywację do działania i poprawia jakość edukacji.
Dzięki temu, iż mieszkańcy sami „tworzą miasto” poprzez konsultacje społeczne i Jaworznicki Budżet Obywatelski powstają projekty zgłoszone przez nich, np. place zabaw, siłownie „pod chmurką”, boiska sportowe, budowanie miejsc postojowych, monitoring przestrzeni publicznej, czy też „rozkładana sztuczna ściana wspinaczkowa wraz ze sceną” – którą to mieliśmy okazję podziwiać ostatnio na naszym Rynku wraz z mistrzami bulderingu z Polski a nawet zagranicy.
Swoje miasto nazwałaby „miastem żywym”, a jeżeli ożywimy i zagospodarujemy kolejne piękne przestrzenie publiczne w dzielnicach, będzie to „miasto pełne życia”, sympatyczne do życia zarówno dla młodych rodzin jak i osób starszych.