Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Start

JMM: Zmieniamy nasze miasto

.Niedawno członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto, mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się na konferencji dotyczącej kierunków i rozwoju budownictwa w mieście. Na debacie, której hasłem przewodnim było „Zmieniamy nasze miasto”, pojawiło się także wielu specjalistów zajmujących się urbanistyką i projektowaniem.

Konferencję otworzył prezes Stowarzyszenia JMM, Pan Paweł Silbert, a nad jej przebiegiem czuwał Pan Janusz Łach, koordynator zespołu inwestycje i gospodarka w stowarzyszeniu a jednocześnie prezes Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przedstawił on nasze miasto w kontekście budownictwa społecznego. Z kolei Tomasz Jewuła, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, przybliżył tematykę związaną z komunalnym zasobem mieszkań socjalnych na tle województwa i kraju. 

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli byli prezydenci – Pan Andrzej Węglarz, Pan Mariusz Rechul i Pan Jacek Nowak, dyskutowano o mieście jako partnerze i kliencie, czyli wewnętrznych potrzebach miasta jako czynniku rozwojowym, a także o roli mieszkańca w kontekście interesów miasta. Była to także okazja do podzielenia się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami z różnych okresów współtworzenia miasta. Panowie zgodzili się z tezą, że myśląc o rozwoju istotna jest umiejętność przewidywania, co ułatwia planowanie inwestycji, mających służyć mieszkańcom przez wiele pokoleń. Panel prowadził architekt miejski Pan Teobald Jałyński.
Kolejny wykład, do którego wprowadził dr Jerzy Kołodziej, wygłosił ks. dr Lucjan Bielas, baczny obserwator życia i rozwoju przestrzeni publicznych w kraju i poza granicami. Opowiadał o domu, rodzinie, mieście jako układzie naczyń powiązanych. Zwrócił uwagę jak bardzo ważna jest w naszym życiu przestrzeń, umożliwiająca ludziom sprawną komunikację. Budując nasze domy, powinniśmy skupić się na ich funkcjonalności, a unikać szarzyzny, masowości. Mówił on też o roli projektantów, którym przypisał odpowiedzialność za przestrzeń, która to ma nierozerwalny związek z komunikacją i budowaniem relacji z innymi ludźmi.
W drugiej dyskusji panelowej, dotyczącej przestrzeni publicznej właśnie, wypowiadali się Pani Iwona Batkowska, Pan dr arch. Stanisław Lessaer, Pan arch. Bartłomiej Stawarz oraz Pan Maciej Nitka. Prelegenci odpowiadali na pytanie, po co w ogóle tworzymy przestrzenie publiczne. Czy istnieje miasto idealne? Tu padła myśl, że miasto musi się zmieniać, bo jest to organizm, splot ogromnej ilości procesów. Jeden z dyskutantów zaryzykował stwierdzenie, że miasto idealne to utopia, gdyż miasto to ludzie, a jedyną rzeczą wspólną gatunkowi homo sapiens jest to, że jego przedstawiciele są różni. Istnieją odmienne potrzeby, oczekiwania i problemy do rozwiązania. Nie znaczy to, że miasto nie może być dobre – miasta potrafią być idealne, ale tylko pod kątem konkretnych kryteriów. A to oznacza, że w danej dziedzinie może dążyć do doskonałości.
Znawcy miast pochwalili Jaworzno, jako wyróżniające się w regionie i kraju. Jesteśmy miastem, które usunęło ruch samochodowy ze ścisłego centrum i ma pomysł na to, co w zamian włożyć w przestrzeń tak, by ona nie umierała. Pokazali również, że zapewniając mieszkańcom Rynek, zadbano nie tylko o tak bardzo potrzebną przestrzeń publiczną, w której można budować relacje, ale wykazano się dobrym gospodarowaniem. Widoczne w mieście zmiany to również znak, że samorząd działa sprawnie. Ujawnia się tu konsekwencja w planowaniu i realizowaniu przedsięwzięć, które nie są od siebie oderwane, ale tworzą i będą tworzyć w przyszłości spójną całość. Jaworzno ma szansę, by stać się miastem europejskim, właśnie dzięki perspektywicznemu myśleniu i powiązanym ze sobą inwestycjom, mającym zapewnić mieszkańcom coraz większe możliwości realizowania swoich potrzeb na miejscu.
Podczas konferencji podkreślono, że Jaworzno nie idzie „drogą amerykańską”, traktującą miasta, jako place zarezerwowane dla samochodów. W tym duchu wypowiadał się Pan Tomasz Tosza, udowadniając, że nasze miasto jest dobrym miejscem do zamieszkania. Jego marzenie dotyczące Jaworzna, to „Być jak Milton Keynes”. To miasto – ogród, to według niego eksperyment urbanistyczny, który niezaprzeczalnie się powiódł i do takiego ideału Jaworzno powinno dążyć. Tego nie da się zrobić w ciągu pięciu, czy dziesięciu lat, to proces zdecydowanie dłuższy, ale pewne jest, czego powinniśmy unikać, by nie stać się miastem poza skalą człowieka. Błędem jest pojmowanie miast przede wszystkim na skalę samochodu, bo je niszczy. Jaworzno ma potencjał, by być takim właśnie miastem - ogrodem. Pan Tomasz Tosza zaznaczył, że ważne jest przy tym, by zaczynać budowę od centrum, od tej właśnie przestrzeni publicznej, w której mieszkańcy się ze sobą komunikują, tej, do której w pierwszej kolejności chcielibyśmy zaprowadzić swoich przyjezdnych znajomych.
Konferencja była świetną okazją do tego, by uświadomić sobie, jak wiele zmian nastąpiło w mieście od lat dziewięćdziesiątych, aż do teraz i na jakie metamorfozy powinniśmy być przygotowani w przyszłości. Wielu ekspertów stwierdziło, że Jaworzno jest na bardzo dobrej drodze, do bycia miastem przyjaznym, europejskim, dla mieszkańców. Uczestnicy konferencji zgodzili się, że budowanie miasta, nie powinno być emocjonalnym skupianiem się na danym braku czy okazjonalnej potrzebie, ale mądrym planowaniem, tak, by nie realizować inwestycji nie tworzących całości w mieście. W tej chwili my nie budujemy miasta, my je ulepszamy.

Pomysłodawcą konferencji był zespół ds. gospodarki i inwestycji oraz ochrony środowiska Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto, którym dziękujemy za inicjatywę i determinację w jej organizacji. Dziękujemy także wszystkim prelegentom, którzy przyjęli zaproszenie na nasze spotkanie.

ZAPRASZAMY DO GALERII