• 2017-03-14 21-32-48-393784 1000x

  Jaworzno liderem e-mobility

  2017-03-14 21-32-48-393784 1000xW Jaworznie – w ramach projektu “Miasta Idei” – odbyła się debata pod tytułem “Jaworzno liderem e-mobility”. Konferencja pokazała, że nasze miasto ma duże i uzasadnione aspiracje, aby stać się krajowym liderem technologii opartych na wykorzystaniu prądu w transporcie. Podczas debaty ze strony prezydenta Pawła Silberta padła również ważna deklaracja, aby Jaworzno stało się strefą testowania autonomicznych pojazdów elektrycznych.

  Gości powitali Paweł Silbert, prezydent Jaworzna i Przemysław Jedlecki, dziennikarz katowickiej “Gazety Wyborczej”. W debacie wzięli udział również Zenon Torba – wiceprezes PKM Jaworzno, Rafał Zajas – regionalny dyrektor sprzedaży w firmie Solaris Bus and Coach, prof. Jakub Bernatt – dyrektor Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych “Komel”, Jędrzej Dąbrowski – dyrektor Ele – DriveCo, Kacper Winiarczyk – dyrektor generalny Uber Polska oraz Anna Badeńska z Urzędu Miasta Wrocław.

  Podczas konferencji dyskutowano m.in. o tym, czy przyszłość w dziedzinie e-mobility to już teraźniejszość. Zastanawiano się również nad tym, co należy zrobić, by Jaworzno nadal było krajowym liderem w tej kwestii. Ponadto rozmawiano także o korzyściach, kosztach i wyzwaniach jakie niesie ze sobą e-mobilność oraz jakie są warunki i ograniczenia w inwestowaniu w tego rodzaju rozwiązania.

  Jak mówiła na początku Anna Badeńska, tak jak każde miasto, tak i Wrocław – pomimo rozwiniętej infrastruktury – ma wielki problem z samochodami. Dlatego w 2014 r. pojawił się pomysł na car-sharing. Przedsięwzięcie ruszy w przyszłym roku, a do infrastruktury miasto nic nie dopłaci. Wypożyczenie samochodu to koszt ok. 1 zł na minutę.

  Przejechanie 100 km samochodem elektrycznym to koszt ok. 7 złotych – mówił prof. Jakub Bernatt – dyrektor Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych “Komel”. – Trzeba również pamiętać, że w samochodzie elektrycznym zmniejszają się koszty eksploatacji, np. wymiana oleju, pasków rozrządu itp.

  Na spotkaniu rozmawiano także o elektrycznej komunikacji miejskiej.

  W Jaworznie zaczęliśmy od tego, co zależy od samorządu – czyli komunikacji miejskiej. Przygotowywaliśmy się do tego od kilku lat i założyliśmy, że co najmniej 80 proc. taboru to będą pojazdy elektryczne – mówił prezydent Paweł Silbert.Będziemy dobrymi praktykami w transporcie publicznym przekonywać mieszkańców, że bez samochodów jest im lepiej, że można korzystać z innych zorganizowanych środków transportu.

  Wspomniano również o tym, że już wkrótce na jaworznickie drogi wyjedzie ponad 20 nowych elektrycznych autobusów.

  Zdecydowaliśmy o zakupie najpierw tylko jednego elektrycznego autobusu, by go przetestować i sprawdzić – mówi Zenon Torba, wiceprezes PKM Jaworzno. – Dzięki temu dzisiaj wiemy, jakich autobusów chcemy i czego wymagamy od producentów elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej.

  Obserwujemy, że rynek elektrycznych autobusów w Polsce i ich sprzedaż z roku na rok ciągle rośnie – dodał Rafał Zajas – regionalny dyrektor sprzedaży w firmie Solaris Bus and Coach.

  Gotowość do testowania autonomicznych pojazdów – to jeden z ważnych wniosków płynących z warsztatów jak i samej debaty, pod koniec której prezydent Paweł Silbert zadeklarował, że jest gotowy na to, aby przetestować to rozwiązanie w Jaworznie: – wiele polskich uczelni konstruuje pojazdy autonomiczne, które tak naprawdę nie mają gdzie funkcjonować. Deklaruję więc w imieniu swoim i, mam nadzieję, także wszystkich mieszkańców Jaworzna: Jesteśmy gotowi na takie testy – zapowiedział prezydent Silbert.

  – Bardzo chciałbym, żeby nasze miasto stało się miejscem takiego eksperymentu. Dałoby to nam – prócz niebagatelnych doświadczeń – również gigantyczny efekt promocyjny. Jestem przekonany, że błyskawicznie pojawiłyby się tu pojazdy wielu marek i koncernów. A za tym poszłyby inwestycje. Ufam w to, że mieszkańcom podoba się taki kierunek – obserwuję ich spontaniczne reakcje, np. w sieci, na kolejne informacje o naszych zamierzeniach. Oni wiedzą, że ich miasto w wielu dziedzinach powinno być pierwsze i liderować stawce – podkreślał prezydent Silbert.

  Wcześniej, na warsztatach, grupa zajmującą się pojazdami autonomicznymi, głosem swojego przedstawiciela stwierdziła – Musimy pokonywać obawy. Wyobrażam sobie tablice na rogatkach Jaworzna z informacją, że w mieście są pojazdy autonomiczne. Chodzi o to, żeby pokazać, że nie ma się czego bać – mówił Tomasz Tosza, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

  W trakcie trwania wydarzenia mieszkańcy mieli również okazję obejrzeć kilka modeli samochodów elektrycznych, które zaparkowały przed C.K. “Tatr Sztuk” w Jaworznie.

  Debatę poprzedziły warsztaty, podczas których zapytano zebranych gości, jak wyobrażają sobie m.in. korzystanie z prądu w codziennym użytkowaniu, co jeszcze da się podłączyć do gniazdka oraz jak przy wykorzystaniu prądu będziemy poruszać się w przyszłości? Dużo miejsca poświęcono autonomicznym pojazdom i zastanawiano się nad tym, czy Jaworzno może stać się terenem eksperymentalnym dla pojazdów autonomicznych oraz czy mieszkańcy są na to gotowi i jakie widzą korzyści dla siebie z takiego rozwiązania.