• aIMG 2924 Custom

  Uroczyste obchody Solidarności

  aIMG 2924 CustomWśród przedstawicieli Solidarności z całej Polski, na uroczystych obchodach 34. rocznicy podpisania Porozumień sierpniowych, znalazła się także delegacja z naszego miasta, między innymi Prezydent Paweł Silbert, jego zastępca Tadeusz Kaczmarek, przedstawiciele NSZZ Solidarność Pracowników Urzędu Miejskiego w Jaworznie, poczet sztandarowy NSZZ Solidarność ZG Sobieski oraz innych zakładów pracy.

   

  Podczas ceremonii abp Sławoj Leszek Głódź przekazał dekret Stolicy Apostolskiej, w którym uznano błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę patronem NSZZ Solidarność. W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odprawiono mszę świętą. Podczas niej padło wiele ważnych słów, między innymi słowa z ust szefa związku, Piotra Dudy, który stwierdził, że ksiądz Jerzy oddał życie, aby Solidarność mogła żyć. Był kapelanem Solidarności z Warszawy i wspierał ludzi pracy. Został zamordowany 19 października 1984 roku, przez Funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

  W trakcie obchodów do Bazyliki wprowadzono relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Abp Tadeusz Gocłowski wraz innymi kapłanami poświęcili relikwiarze, a relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przekazano delegacji z Jaworzna. Odebrał je Waldemar Sopata, przewodniczący NSZZ Solidarność Sekcji Terenowej miasta Jaworzno wraz z zastępcą przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Bogdanem Bisiem oraz Prezydentem Pawłem Silbertem.
  Uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławonego księdza Jerzego Popiełuszki planowane jest w przyszłym roku, w 35 rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Trzeba przyznać, że to ogromne wyróżnienie dla Jaworzna.

  Przedstawiciele naszego miasta mieli ogromny zaszczyt uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu, tuż obok dotychczasowych przewodniczących związku – Lecha Wałęsy, Mariana Krzaklewskiego, Janusza Śniadka i Piotra Dudy, a ponadto obok parlamentarzystów, ambasadorów USA i Portugalii w Polsce, czy przedstawicieli innych samorządów.

  Po Mszy św. obchody przeniesiono na teren Stoczni Gdańskiej, do Europejskiego Centrum Solidarności i słynnej Sali BHP, w której podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku.