• Rzeczowy dialog o sprawach dzielnicy

  Na zaproszenie mieszkańców Prezydent Miasta Paweł Silbert przyjechał do Niedzielisk, aby porozmawiać o najistotniejszych dla dzielnicy sprawach. Głównym tematem rozmowy była ulica Szczakowska i jej planowany remont. Zdecydowana większość mieszkańców z zadowoleniem przyjęła wiadomość, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

  Spotkanie trwało blisko trzy godziny. Najwięcej czasu poświęcono tematowi ulicy Szczakowskiej, której stan techniczny jest nie najlepszy i możliwie najszybciej powinien być poprawiony. Sporym zmartwieniem jest także ruch samochodów ciężarowych.
  – Problemy tego osiedla są mi doskonale znane i proszę mi wierzyć, pracujemy nad ich rozwiązaniem. Remont Szczakowskiej rozpocznie się jeszcze w tym roku – mówił Prezydent Miasta Paweł Silbert, który przy planowaniu budżetu zadbał o to, aby radni Platformy Obywatelskiej, lewicy i Wspólnie dla Jaworzna wpisali do budżetu środki na planowane prace.
  Prezydent przedstawił także koncepcję budowy drogi równoległej do ulicy Szczakowskiej, która mogłaby przejąć w przyszłości większość ruchu samochodowego. Po dzisiejszym śladzie ulicy poruszaliby się tylko właściciele pobliskich domów.
  – To w zasadzie jedyne rozwiązanie, które kompleksowo rozwiązuje problem hałasu i nadmiernego ruchu na Szczakowskiej – mówił Paweł Silbert. – Jest to projekt realny. W ciągu ostatniej dekady udowodniliśmy, że nowe, nawet śmiałe rozwiązania komunikacyjne są możliwie do realizacji, a co najważniejsze – spełniają doskonale swoją rolę.
  Budowa równoległego łącznika to kwestia kilku najbliższych lat. Już teraz jednak – aby zmniejszyć uciążliwości związane z ruchem ciężkim – na Niedzieliskach wprowadzone zostanie ograniczenie tonażu. Tę propozycję mieszkańcy przyjęli z dużym zadowoleniem.
  Wśród innych poruszanych tematów ważną kwestią była potencjalna eksploatacja pokładów węgla znajdujących się pod Niedzieliskami. Prezydent zapewnił, że nie zgodzi się na wydobycie jeśli miałoby to przynieść szkody na powierzchni.