• UMOWA WYBORCZA 2002-2006

  10 naszych zasad:

  1. Przeźroczysty Urząd Miasta – dzięki jawności zwalczymy korupcję.
  2. Czysta kasa – każdy publiczny grosz będzie rozliczony publicznie.
  3. Komisja rewizyjna dla opozycji – niech nas kontrolują.
  4. Urząd dla jaworznian, nie jaworznianie dla urzędu – koniec walki i konkurowania z obywatelami.
  5. Służba publiczna zamiast polityki – stanowiska dla profesjonalistów, nie dla kumpli.
  6. Inwestycje ponad wszystko – praca zamiast zasiłków.
  7. Parcele zamiast ugorów – czyli ruszamy z budownictwem.
  8. Lewoskręty zamiast lewizny, zielona fala i nowa droga  śródmiejska – płynna jazda przez miasto.
  9. W złych czasach tańsza służba publiczna – gmina płaci tylko za uczciwą pracę.
  10. Majątki na stół – prezydent i radni pokazują co i ile mają.

  UMOWA WYBORCZA

  Uważamy, że władza należy do Obywateli, a my – kandydaci na radnych – jesteśmy tylko przez Was wynajęci do wykonania konkretnej roboty.
  Jesteśmy zwolennikami społeczeństwa otwartego i obywatelskiego. Jesteśmy gotowi poddać się Waszej ocenie i chcemy zawrzeć z Wami tę Umowę Wyborczą.

  Nie myślcie, że Wasz głos znaczy niewiele. Pomyśl raczej, że głos każdego z Was wart jest średnio 10 tysięcy złotych. Przez najbliższe cztery lata 23 radnych będzie decydowało o wydaniu blisko jednego miliarda złotych!  Co miesiąc wydadzą ponad 200 zł należących do Ciebie. Czy wciąż nie chcesz mieć wpływu na to kto będzie to robił?
  Radni będą ustalali NA CO wydać nasze pieniądze, a Prezydent naszego miasta będzie decydował  W JAKI SPOSÓB.
  Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto chce zmienić sposób rządzenia Jaworznem.
  To o czym mówimy w kampanii wyborczej nie pójdzie w niepamięć. Dajemy wam Umowę Wyborczą. To nasze zobowiązanie.
  By to, co tu napisaliśmy, stało się faktem, potrzebny jest Wasz głos oddany na kartkach wyborczych  na naszych kandydatów na radnych oraz na prezydenta.

  JAWNOŚĆ
  Gwarantujemy, że będziecie wiedzieli na co poszła każda złotówka, kto i za ile dostał publiczne zamówienie, kto i za ile dostarczył towar. Wydawanie pieniędzy w Jaworznie stanie się jawne.
  Będziecie dzięki temu mogli patrzeć nam na ręce, a to najlepsza metoda, aby już nikt nie połasił się na wasze pieniądze. Nikt nie wymyślił skuteczniejszej metody walki z korupcją.
  Wybrani przez mieszkańców radni oraz prezydent z naszej listy zaraz po wyborach ujawnią swój majątek, a co rok będą aktualizowali swoje oświadczenia majątkowe.
  Przetargi będą jawne. Każdy będzie miał równy dostęp do publicznych zamówień. Jedynymi kryteriami przy wyborze oferty będą cena, termin i jakość. Ogłoszenia o przetargach będą się ukazywały w poczytnej prasie. Protokoły z obrad komisji przetargowych i wyniki przetargów będą jawne i ogłaszane publicznie. Będziecie mogli je przeglądać nawet w domu, bo udostępnimy je w internecie.
  Nasi radni nie będą dostawali publicznych pieniędzy innych niż diety. Nie będą mogli być członkami rad nadzorczych w żadnej gminie, nie będą wykonywali opłacanych z publicznych pieniędzy zleceń. Dotyczy to również ich najbliższych rodzin.
  Przez całą kadencję nie będziemy podnosili diet radnych i wynagrodzenia Prezydenta. Nie będziemy kupowali przychylności mediów. Nie będziemy płacić dziennikarzom, by dobrze o nas pisali. Niedopuszczalne jest, aby stanowiska w służbie publicznej zajmowali partyjni koledzy. To są stanowiska dla fachowców. Będziemy je obsadzać w drodze konkursów, a w pracach komisji konkursowej będą brać udział również przedstawiciele opozycji.
  Komisję rewizyjną Rady Miasta oddamy w ręce opozycji. Nie mamy niczego do ukrycia i bez żadnego oporu poddamy się kontroli przeciwników politycznych.

  MNIEJ PRZESTĘPSTW
  Z roku na rok pogarsza się stan bezpieczeństwa w naszym mieście. Dlatego w walce z przestępczością będziemy stosować metody sprawdzone w innych miastach. Naszą zasadą będzie zero tolerancji dla najdrobniejszego łamania prawa.
  Wydamy walkę handlarzom narkotyków. Nie ma zgody, by pod szkołami sprzedawano prochy naszym dzieciom. Rozbudujemy system kamer obejmując monitoringiem wszystkie osiedla miasta.
  Odtworzymy Straż Miejską, ale mniejszą i skromniejszą. Będzie się ona zajmowała przede wszystkim pilnowaniem porządku w osiedlach. Będzie pomagać mieszkańcom a nie z nimi walczyć.

  KONIEC WALKI I KONKUROWANIA Z MIESZKAŃCAMI
  Uważamy, że obywatele nie są dla urzędników. Jest odwrotnie.
  Radni i Prezydent wyrażają swym działaniem wolę i interesy mieszkańców Jaworzna. Nie będziemy budować dróg przez działki pracownicze, ani stacji segregacji śmieci w pobliżu domów, nie będziemy powoływać na stanowiska nikogo wbrew społecznym protestom. Tam gdzie możliwy będzie konflikt między interesem ogółu, a interesem mniejszości, zawsze będziemy szukać kompromisu.
  Gmina nie będzie konkurowała z przedsiębiorczością swoich obywateli. Nie będziemy walczyć z minibusami, nie będziemy likwidować targowisk, nie będziemy walczyli z żadnym przejawem inicjatywy naszych mieszkańców.
  Nie będziemy podnosili czynszów w lokalach użytkowych. Poważnie rozważymy ich czasowe obniżenie do czasu przezwyciężenia stagnacji gospodarczej.

  Ogłaszamy całe nasze miasto STREFĄ AKTYWNOŚCI GOSPODARCZEJ
  Musimy pozwolić rozwijać się naszym przedsiębiorcom. Nie można ściągnąć podatku, nawet na najsłuszniejsze cele, od nieistniejącego, albo co gorsza bankrutującego przedsiębiorstwa.
  Chcemy pozostawić jak najwięcej dziedzin życia, zwłaszcza gospodarczego, wolnych od wpływów urzędników. Jak najwięcej wolności dla mieszkańców, jak najmniej ograniczeń administracyjnych.
  Zwiększymy inwestycje w infrastrukturę, by wzorem najlepszych samorządów wydawać na nie około 20 % budżetu. Będziemy budować kanalizację, wodociągi i drogi. Głównym kryterium wyboru miejsca inwestycji będzie jej wpływ na rozwój budownictwa i zmniejszenie bezrobocia.
  Kołem zamachowym gospodarki, która da pracę ludziom będzie Ruch Budowlany.
  Każda złotówka wydana na budownictwo wzbogaca nas wszystkich, bo powoduje zainwestowanie ośmiu złotych w pozostałych dziedzinach gospodarki. Daje pracę bezrobotnym, rozwija usługi, w których zatrudnienie mogą znaleźć także kobiety. W naszym mieście rolnictwo zamiera, bo są lepsze miejsca do uprawiania roślin. Pomożemy właścicielom długich, wąskich i często bezwartościowych nieużytków zmienić je w parcele budowlane. Pomożemy je szybko odrolnić, scalić i podzielić na nowo. Wyznaczymy wspólnie z nimi drogi i rozpoczniemy uzbrajanie mnóstwa działek budowlanych. Nasze miasto ma stać się największym placem budowy domów jednorodzinnych w województwie śląskim.
  Wykorzystując nasze położenie i dobry dojazd, wypromujemy nasze miasto i przyciągniemy tych mieszkańców aglomeracji śląskiej, którzy nie chcą już żyć w hałasie, brudzie i zgiełku wielkich miast. Niech w Jaworznie wybudują swoje domy, niech u nas wydają zarobione tam pieniądze. W Jaworznie będzie można aktywnie odpoczywać i korzystać z kultury – zobaczyć spektakle najlepszych polskich teatrów, pójść na koncert, na mecz, do  kina lub kawiarni.
  Skończymy z bezlitosną wycinką drzew (za wyjątkiem zagrażających mieniu i zdrowiu obywateli). Posadzimy tyle nowych drzew, by za kilkanaście lat Jaworzno stało się miastem – parkiem.
  Będziemy także zachęcać naszych współobywateli, by swoje pieniądze inwestowali w kupno nieruchomości i budowę domów. Niech wyprowadzą się z bloków zanim spadną ceny tych mieszkań.

  Przygotujemy kilkanaście projektów inwestycji w infrastrukturę, w odnowę starych osiedli mieszkaniowych i modernizacji bloków z wielkiej płyty, żeby zdobyć dziesiątki milionów euro z funduszy europejskich.
  Nie możemy obiecać, że ściągniemy do naszego miasta inwestorów, którzy zechcą budować fabryki. Jeśli będą chętni – przyjmiemy ich z otwartymi ramionami. Ale jesteśmy realistami – musimy być przygotowani na to, że nikt taki się nie znajdzie. Musimy liczyć przede wszystkim na siebie.

  PRACA ZAMIAST ZASIŁKÓW
  Chcemy, by Ci wszyscy, którzy popadli w tarapaty wychodzili z nich dzięki pracy, a nie za pomocą zasiłków. Chcemy ludziom dać wędkę, nie rybę.
  Zadłużeni lokatorzy mieszkań komunalnych będą mogli odpracować swój dług. Pomożemy im w tym.
  Nie będziemy zamykali najuboższych w koszarach nazywanych budynkami socjalnymi, z których nie ma już wyjścia.
  Wałęsającą się po ulicach młodzieżą, która sama nigdy nie przyjdzie do świetlicy środowiskowej zajmą się zatrudnieni przez gminę wychowawcy uliczni i wolontariusze.
  Nie pozwolimy, aby ktoś w naszym mieście był głodny lub bezdomny.
  Chcemy ułatwić osobom niepełnosprawnym aktywny udział w życiu społecznym przez likwidację barier architektonicznych oraz pomoc w zatrudnieniu.

  PŁYNNA JAZDA
  Zdajemy sobie sprawę, że nie uda się zlikwidować w centrum korków w godzinach szczytu. Ulice w śródmieściu są zbyt wąskie, nie sposób je poszerzyć, a samochodów będzie przybywało.
  Ale sprawimy, że jazda po mieście będzie płynniejsza. Tam, gdzie będzie to możliwe zbudujemy lewo i prawo skręty, dodatkowe pasy ruchu, ronda kompaktowe. Zadbamy o bezpieczeństwo pieszych. Zbudujemy drogę śródmiejską, którą ominąć będzie można centrum miasta.
  Zmienimy przebieg budowanej obwodnicy tak, by zaczęła służyć mieszkańcom naszego miasta. Trasy nowych dróg wyznaczą najlepsi polscy inżynierowie ruchu. Opracują oni również studium komunikacyjne całego miasta, by osiągnąć najlepsze efekty za jak najmniejsze pieniądze. Oszczędności przeznaczymy na budowę nowych dróg, które pozwolą uruchomić nieużytki pod budownictwo mieszkaniowe.
  Obiecujemy, że w ciągu najbliższych czterech lat do Katowic będzie można dojechać omijając Dąbrowę Narodową.
  Nie będziemy pobierać opłat za parkowanie pod Halą Widowiskowo-Sportową. Oddamy kilkaset bezpłatnych miejsc parkowania w centrum miasta dla naszych mieszkańców i gości. Dzięki temu będą mogli robić zakupy w naszych śródmiejskich sklepach. To będzie najlepsza promocja miejscowej przedsiębiorczości.

  LEPSZE SZKOŁY
  Najlepszą inwestycją jest inwestowanie w człowieka, w jego wychowanie i wykształcenie. Nie będziemy zwalniać dobrych nauczycieli z powodu zmniejszającej się liczby uczniów. Nasze dzieci będą się uczyć lepiej w mniejszych klasach. Nie będziemy oszczędzać na jakości kształcenia.
  Żeby obniżyć koszty utrzymania budynków szkolnych ocieplimy je.
  Zadbamy o szkolnictwo średnie, by większość młodzieży zdobywała ogólne wykształcenie i maturę. Zwiększymy środki na kursy i szkolenia, które pozwolą poszukującym pracy w krótkim czasie zdobyć niezbędne kwalifikacje.
  Jaworzno zasługuje, by nasza młodzież mogła w nim kończyć wyższe studia na oddziałach zamiejscowych najlepszych uczelni. Będziemy o to zabiegać aby zapewnić naszej młodzieży lepszy dostęp do wiedzy. Zbudujemy nowoczesną bibliotekę. Bo inwestycja w dostęp do wiedzy daje najlepsze efekty, choć nie od razu one przychodzą.

  LEPSZA OPIEKA MEDYCZNA
  Będziemy przekonywać naszych mieszkańców, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Będziemy promowali zdrowy tryb życia, ruch na świeżym powietrzu, właściwe odżywianie. Zadbamy o czyste środowisko, zwłaszcza o wodę pitną i czyste powietrze.
  Rozszerzymy profilaktykę schorzeń cywilizacyjnych. Dla osób, których stan zdrowia wymagał będzie leczenia zadbamy, aby usługi medyczne były bardziej dostępne a ich jakość była coraz wyższa.
  Będziemy dążyć do powstania nowych specjalistycznych oddziałów Szpitala Miejskiego, które zapewnią poszerzenie możliwości diagnostyczno- leczniczych dla mieszkańców naszego miasta tj. intensywnej terapii, okulistyki, urologii, gastroenterologii, rehabilitacji, chirurgii plastycznej, chirurgii szczękowej.

  Nie będziemy zmieniać niczego co działa w naszym mieście dobrze. Dlatego nie o wszystkim piszemy w Umowie Wyborczej.
  Nie oczekujcie natychmiastowych cudów, bo ich nie będzie. My ze swej strony oferujemy ciężką pracę, bo wszyscy potrzebujemy solidnych fundamentów rozwoju. Efekty przyjdą, choć czasem trzeba będzie na nie poczekać.

  Zróbmy to razem!