Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uwaga! Ocieplamy miasto

.„KNIT THE CITY" to projekt społeczno–artystyczno-edukacyjny, którego autorami są członkowie Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto - Monika i Leszek Lewandowscy. Inicjatywa realizowana wspólnie z Fundacją "Bez nazwy" z Bydgoszczy ma szansę zaistnieć także w Jaworznie. To ciekawe przedsięwzięcie ma na celu integrację społeczną mieszkańców i pokazanie, że każdy może przyczynić się do upiększenia swojego miasta. Wkrótce i my przekonamy się, że mieszkamy w prztulnym mieście.

Inicjatywa polegać ma na wspólnym tworzeniu „ubrań” dla elementów przestrzeni miejskiej. Chętni do działania będą mogli w miłej atmosferze wykazać się swoimi umiejętnościami i „wydziergać” szalik dla drzewa, czy pokrowiec na parkową ławkę. Jak sami organizatorzy zauważają, nawet ci, którzy nie umieją robić na drutach, czy szydełkować, mogą się tego nauczyć tam, na miejscu, jest to bowiem bardzo proste.
Znaczenie hasła „Przytulne miasto" ma tu dwojakie znaczenie, mianowicie chodzi o zbliżanie do siebie ludzi i tworzenie wspólnoty, która generuje międzyludzkie ciepło. Poza tym, materiały wykorzystywane do tworzenia ozdób, również kojarzą się z ciepłem, są to przecież kolorowe, miłe w dotyku włóczki. Trzeba dodać, że uczestnicy będą „dziergać” przytulne kwadraty, które połączone w jedną wielką całość, będą symbolizować łączenie się mieszkańców wokół wspólnego celu.
Inicjatorzy gorąco zachęcają do zaangażowania się w projekt. Zaznaczają, że szydełkowanie, czy robienie na drutach, stały się bardzo popularną forma spędzania wolnego czasu i przeżywają swoisty „renesans”. Warto więc pozwolić tej modzie wkroczyć w przestrzeń publiczną, miejską.
Za granicą projekty, mające na celu integrację pro – społeczną cieszą się ogromną popularnością i najwyższy czas, by i w Polsce, w Jaworznie, próbować stawiać w tej sferze pierwsze kroki.
"Ważne, by ludzie przełamali stereotypowe pojmowanie współczesnej kultury, jako niezrozumiałej i poprzez swą obywatelską aktywność sami spróbowali być poniekąd artystami" - mówi Monika Lewandowska, pomysłodawca jaworznicjiej akcji. Podobny projekt miał już miejsce m.in. w Bydgoszczy, gdzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Stamtąd Jaworzno dostanie długi szal, którym będzie można owinąć drzewo w parku, czy na rynku.
Jest to projekt skierowany do różnych grup wiekowych i społecznych. Realizowany będzie w formach warsztatów, wspólnych zabaw, a nawet w formie pikniku. Adresatami są bez wyjątku wszyscy mieszkańcy Jaworzna, artyści chcą współpracować również z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i organizacjami pozarządowymi. Do współpracy zaproszono Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie z galerią sztuki współczesnej SEKTOR I. Zaproszenie jest jednak otwarte dla innych instytucji i organizacji.
Organizatorzy zapraszają wszystkie chętne osoby, już w środę po świętach, 23 kwietnia, od godz. 13:00 do 20:00, do Galerii SEKTOR I, przy ulicy Mickiewicza 21. Tam rozpocznie się wspólne szydełkowanie. Kolejne spotkania będą się odbywać po weekendzie majowym, we wtorki, środy i czwartki, w tych samych godzinach. W galerii panuje bardzo przyjacielska atmosfera, gdzie słuchając dobrej muzyki, a nawet oglądając ciekawy film, można będzie wyczarować arcydzieła. Inicjatorzy chcą także, aby wyjść ze swoim działaniem do parków, czy tez na rynek, co może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Apogeum inicjatywy – czyli wielkie ubieranie miasta ma nastąpić we wrześniu, kiedy wszelkie fatałaszki zostaną ukończone.
Jeśli posiadacie niepotrzebne materiały – włóczki, nici, stare swetry, czy też narzędzia w postaci drutów i szydełek, można przynosić je do Teatru Sztuk - na pewno zostaną wykorzystane do stworzenia „ubrań” dla naszego miasta.